Ex Libris
W nasze 艂apki wpadaj膮 kolejne gierki planszowe i chyba ju偶 najwy偶szy czas zacz膮膰 skroba膰 na ich temat jakie艣 recenzje. Zaczynam wi臋c od ty艂u, czyli od naszego najnowszego nabytku: Ex Libris!
Powiem szczerze, 偶e kiedy po raz pierwszy us艂ysza艂am o tej grze, to jako艣 tak... no nie zapa艂a艂am szczeg贸lnym pragnieniem posiadania. Ale je艣li mamy do wyboru podb贸j kosmosu, rozw贸j cywilizacji, walk臋 z potworami w podziemiach a z drugiej strony na szali l膮duje uk艂adanie ksi膮偶ek na p贸艂kach w jakiej艣 zakurzonej bibliotece... Sami rozumiecie, prawda?
Na ca艂e szcz臋艣cie, okaza艂o si臋, 偶e to nie taka zwyk艂a biblioteka, a magiczna i nie jedna ale jest ich kilka do wyboru. Tematyka ksi膮偶ek r贸wnie偶 jest i艣cie fantastyczna. No c贸偶... to ju偶 zacz臋艂o do mnie bardziej przemawia膰.
Co znajdziemy w pude艂ku? Ano tu wszystko jest pi臋knie wykonane i klimatyczne. Rysunki s膮 sp贸jne, kolorowe, zabawne i bardzo 艂adne. Pierwsza w naszych 艂apkach l膮duje instrukcja. Prosta, dok艂adna i pe艂na przyk艂ad贸w. Ja po jednym przeczytaniu by艂am w stanie rozpocz膮膰 gr臋, i ju偶 nie zagl膮da膰 do niej zbyt cz臋sto (mo偶e 3 razy w trakcie ca艂ej rozgrywki?). Dalej mamy karty pomocy. Moim zdaniem
zbyt du偶e, niepor臋czne i wydrukowane na zbyt cienkim papierze/kartoniku. No w艂a艣nie na papier to, to jest za grube a na kartonik zdecydowanie za cienkie. Dodatkowo zawieraj膮 te same informacje co na kafelku lokacji, wi臋c w razie w膮tpliwo艣ci i tak trzeba szuka膰 rozwini臋tego opisu w instrukcji.
Dalej mamy tabliczk臋 punktacji wraz ze zmywalnym mazakiem. Super pomys艂! Wreszcie nie musz臋 si臋 szarpa膰 z robieniem prowizorycznych tabelek na 1000 karteczek, pomazanych i nieczytelnych. Naprawd臋 super pomys艂 i klimatycznie wykonany dodatek.
Nast臋pne w kolejno艣ci s膮 偶etony i pionki. Tu r贸wnie偶 nie ma si臋 do czego przyczepi膰. Cho膰 jestem zwolenniczk膮 wsadzania figurek nawet do "Grzybobrania" (zawsze jest co malowa膰) tak tutaj bardzo fajnie sprawdzaj膮 si臋 drewniane, wyci臋te w fajne kszta艂ty i pomalowane na 艂adne kolory pionki. I tak Czarownica, wygl膮da jak czarownica, M贸l Ksi膮偶kowy wygl膮da jak m贸l ksi膮偶kowy etc. Wyj膮tek stanowy galaretowaty sze艣cian, kt贸ry jest z p贸艂prze藕roczystego tworzywa.
Kiedy ju偶 nacieszymy si臋 pionkami pora na rewelacyjne kafelki lokacji i samych bibliotek. Wykonane na mega grubym kartonie, bardzo dobrej jako艣ci. 艢wietnie si臋 sprawdzaj膮 w grze. Ilustracje s膮 艣wietne, po prostu cud, mi贸d i orzeszki. Jedyne czego mog臋 si臋 czepi膰 to czasami niejednoznaczne opisy w interpretacji kt贸rych, nawet instrukcja nie jest w stanie pom贸c. Dla nas to akurat drobiazg, bo potrafimy poprawi膰 i dostosowa膰 sobie zasady bez strat dla mechaniki. Rozumiem jednak, 偶e dla niekt贸rych mo偶e to by膰 problem.
Karty ksi膮偶ek to wisienka na torcie tej gry. Ka偶dy z pi臋ciuset paru wolumin贸w ma sw贸j tytu艂, ka偶da karta ma sw贸j numer katalogowy a w sumie kart jest 152. I 艂a艂, taka kombinacja daje niesamowit膮 regrywalno艣膰 tytu艂u.
Na koniec zosta艂a nam sama plansza o niestandardowym, pod艂u偶nym kszta艂cie. Co ciekawe w tej grze, plansza jest tylko dodatkiem i tak naprawd臋, ca艂膮 gr臋 mo偶na by rozegra膰 bez jej pomocy! Dobrze jednak, 偶e jest ze wzgl臋du na walory estetyczne.
Jak si臋 gra艂o? No na pocz膮tku pojawi艂 si臋 strach, czy ja w og贸le zdo艂am z tych kart u艂o偶y膰 jak膮艣 sensown膮 bibliotek臋? Ale w miar臋 rozgrywki wszystko zacz臋艂o do siebie pasowa膰. Par臋 razy z艂apa艂am si臋 na tym, 偶e pospieszy艂am si臋 z wyk艂adaniem kart niepotrzebnie blokuj膮c sobie tym samym rozw贸j biblioteki. Bawili艣my si臋 艣wietnie i bardzo cz臋sto b臋dziemy wraca膰 do tego tytu艂u. Ja ju偶 planuj臋 kilka taktyk do przetestowania.
Jak najbardziej polecam.
OCENA
Jako艣膰 wykonania: (minus za niepor臋czne, cienkie karty pomocy)
⭐⭐⭐⭐
Zawarto艣膰 pude艂ka:
⭐⭐⭐⭐⭐
Zasady/mechanika: (minus za niejednoznaczne opisy niekt贸rych lokacji)
⭐⭐⭐⭐
Zabawa/Fun:
⭐⭐⭐⭐⭐
Regrywalno艣膰:
⭐⭐⭐⭐⭐
Gra bardzo fajna! :) I co艣 innego nieco... Pewnie nast臋pne co si臋 dokupi to Sagrada i UK do poci膮g贸w. B臋d膮 potwory spokojnie ;P I tak na razie trzeba ogarna膰 otch艂a艅 gluta...
OdpowiedzUsu艅Bardzo fajna recenzja, trzymaj si臋 i pisz dalej. I nie martw si臋 internetowymi debilami - trollami. Ludzie s膮 sfrustrowani swoimi 偶a艂osnymi 偶yciami i wy偶ywaj膮 si臋 w internecie, zawsze si臋 tacy znajd膮, wi臋c musisz koniecznie nauczy膰 si臋 radzi膰 sobie z krytyk膮. Znajd膮 si臋 te偶 ludzie kt贸rzy doradz膮, pomog膮 lub pochwal膮 za dobr膮 robot臋. S膮 plusy i minusy zabawy w blogera :)
OdpowiedzUsu艅